Атестація

АТЕСТАЦІЯ

Атестація педагогічних працівників стосується кожного працівника закладу освіти. Згідно з реформою НУШ,  зовсім скоро атестація має піти в минуле, а її місце займе сертифікація, яка буде проходити раз на три роки. На сьогодні сертифікація є добровільною і охоплює тільки вчителів початкових класів, а атестація є обов'язковою і проходить раз на п'ять років. Аби уникнути певних непорозумінь, варто якомога краще розібратися у питанні атестації.

Атестація — це система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників. Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою. Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством. За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються кваліфікаційні категорії, педагогічні звання. Перелік категорій і педагогічних звань педагогічних працівників визначається Кабінетом Міністрів України. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи у порядку, встановленому законодавством. Положення про атестацію педагогічних працівників затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки. Положення про атестацію педагогічних працівників, які забезпечують здобуття фахових компетентностей спеціалізованої освіти, затверджуються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері.

Атестація педагогічних працівників це комплексна оцінка професійної діяльності вчителя, визначення його відповідності займаній посаді, рівню кваліфікації.
Педагогічний працівник – це співробітник закладу освіти:

- з високими моральними якостями;

- з відповідною педагогічною освітою і належним рівнем професійної підготовки;

- який здійснює педагогічну діяльність;

- який забезпечує результативність і якість своєї роботи;

- фізичний і психічний стан здоров’я якого дозволяє виконувати професійні обов’язки в навчальних установах системи загальної середньої освіти (із Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Мета атестації:

• активізація творчої професійної діяльності вчителя;

• стимулювання безперервної фахової та загальної освіти;

• підвищення відповідальності педагогічних працівників за результати навчання і виховання учнів.

• забезпечення соціального захисту педагогів.

Завдання атестації:

Стимулювання підвищення кваліфікації педагогічних працівників шляхом оцінювання знань предмета, що викладається та напряму педагогічної діяльності, методики викладання та виховання.

Атестація спрямована на оцінку досягнень педагогічного працівника у його діяльності, на заохочення його успіхів у справі освіти, виховання і розвитку учнів.

Принципи атестації:
  • добровільність,
  • відкритість,
  • колегіальність,
  • індивідуалізація,
  • диференціація,
  •  гуманізм;
  •  самовдосконалення;
  •  об’єктивність;
  •  системність оцінювання педагогічної діяльності.
Умови атестації педпрацівників:

атестація є обов'язковою;

- атестація може бути черговою чи позачерговою;

- чергова атестація здійснюється раз на п'ять років;

- умовою допуску до чергової атестації є обов'язкове проходження не рідше одного разу на п'ять років підвищення кваліфікації.

Педагогічний працівник визначається таким, що відповідає посаді, якщо:

- має відповідну освіту, що відповідає вимогам, визначеним нормативно-правовим актам у галузі освіти;

- виконує посадові обов’язки у повному обсязі;

- пройшов підвищення кваліфікації (постанова 800).

Атестація педагогічних працівників – складова частина підвищення педагогічної кваліфікації. Вона передбачає підвищення професіоналізму, розвиток творчої активності, стимулювання діяльності, диференційоване оцінювання результатів педагогічної праці.

НОРМАТИВНА БАЗА

Курсова перепідготовка вчителів

МОН визначило кількість годин для підвищення кваліфікації

Міністерством освіти і науки надані роз'яснення щодо мінімальних вимог до обсягу (кількості годин) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної та фахової передвищої освіти, а також до працівників закладів дошкільної і позашкільної освіти.

У відомстві повідомляють, що загальний обсяг підвищення кваліфікації педагогічного працівника закладу загальної середньої, професійної та фахової передвищої освіти не може бути менше ніж 150 годин на п'ять років.

З огляду на відсутність встановлених законодавством норм щорічного підвищення кваліфікації, необхідного для проходження чергової атестації, у Міністерстві освіти і науки рекомендують атестаційним комісіям, починаючи з 2020 року:

1) встановлювати мінімальні вимоги щодо обсягу (кількості годин) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, а саме:

• 30 годин, якщо завершення атестації припадає на 2020 рік;
  • 60 годин, якщо завершення атестації припадає на 2021 рік;
  • 90 годин, якщо завершення атестації припадає на 2022 рік;
  • 150 годин, якщо завершення атестації припадає на 2023 рік та наступні роки.

АТЕСТАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДУ
2022-2023 навчальний рік

Наказ від 06.10.2022 року №188 Про склад атестаційної комісії І рівня щодо проведення атестації педагогічних працівників закладу у 2022-2023 навчальному році

Наказ від 10.10.2022 року №190 Про проведення атестації педагогічних працівників у 2023 році